piątek, 26 lipca 2013

Jedno pytanie

            Mam chyba pewną (mam nadzieję, że łagodną) obsesję na punkcie pytań. O pytaniach pisałem tu wielokrotnie. Zgadzam się z tym, że zadawanie pytań jest ciekawsze niż udzielanie odpowiedzi. Pytanie jest oznaką refleksji, zastanowienia nad życiem, zdziwienia. To jest ta refleksja, bez której, jak podobno Sokrates mówił, życie nie jest warte aby je przeżyć. A – znów przypomnę – Heidegger nazwał pytanie „pobożnością myśli”. W tym sensie nawet ateista - może zwłaszcza on – powinien być pobożny.
            Pytanie pytaniu nierówne. Ile tych pytań możemy zadawać? Oprócz pytań trzeba jeszcze żyć praktycznie, coś robić, bo inaczej będziemy jak ta słynna filozoficzna stonoga, którą zapytano, skąd wie, którą nogę ma podnieść po dziewięćdziesiątej piątej? – a stonoga zaczęła myśleć, aż zdechła z głodu. Tak, refleksja nad życiem wymaga poświęceń, czasem wręcz ofiary z życia. Pytania wobec tego muszą podlegać pewnej ekonomii, nie może ich być za dużo i muszą być ważne, najważniejsze. Nie można tylko pytać, trzeba jeszcze żyć.
            A gdyby tak ktoś nam zagwarantował, że odpowie nam absolutnie dokładnie na jedno pytanie, które mu zadamy, ale tylko na jedno? Jakie to byłoby pytanie?
            *
            Niedawno przypomniałem sobie bardzo starą zagadkę, znaną w różnych wersjach, ja akurat znam wersję „tybetańską”. To jest tak. Gdzieś w Tybecie, w Himalajach, samotny pielgrzym wędruje do ukrytego w górach klasztoru, w którym chce znaleźć oświecenie. Nie wie, gdzie ten klasztor jest, wie tylko tyle, że w pewnym miejscu górska ścieżka, którą się wspina rozwidla się i nie wiadomo, którą drogę wybrać, bo jedna prowadzi do klasztoru, a druga kończy się podstępną przepaścią i niechybną śmiercią. Na szczęście, na rozwidleniu ścieżek stoi lama z klasztoru. Jest niemową i nic nam nie powie, ale może wykonać tylko jeden gest, pokazujący drogę – w lewo, albo w prawo. Trzeba mu zadać jakieś pytanie, na które da nam dobrą odpowiedź. Jednak sprawa jest trudniejsza. Mnich może być mnichem zwanym „czarnym” albo „białym”. Czarny zawsze kłamie i daje błędną odpowiedź, biały jest prawdomówny i zawsze pokazuje prawdziwą drogę. Problem w tym, że nigdy nie wiemy, który mnich jest którym, czy to „czarny” czy „biały”? Jakie pytanie należy zadać, żeby uzyskać prawdziwą i jedynie wartościową odpowiedź? Jakie? Pomyśl. I zapytaj mnicha. Powtarzam: on może wykonać tylko jeden gest. Nic więcej. Pytanie musi być absolutnie trafne. Trzeba znaleźć właściwą drogę. Więcej pytań nie będzie. Odpowiedzi też nie.
            Rzeczywiście, znalezienie dobrego pytania jest trudniejsze, niż udzielenie odpowiedzi na nie. Są takie pytania, które nie dotyczą tego czy „być albo nie być”. Są to pytania, których zadanie w życiu może decydować o naszym być albo nie być. Myślę, że takie pytania nie dotyczą tylko poszczególnych ludzi. Być może takie pytania muszą się stać treścią współczesnej kultury, muszą je zadać ludzie „w ogóle”, ludzkość – jeśli chce być.
            *
            Każdy z nas jest takim pielgrzymem jak ten z opowiastki. Dążymy do jakiegoś „klasztoru”, najważniejszego celu. Edenu? Shangri-La? Elizjum? Nieba? Raju? Spełnienia? Zbawienia? Samorealizacji? Jakie jest nasze pytanie, które chcielibyśmy zadać jakiemuś naszemu lamie?
            Być może każdy z nas dojdzie kiedyś do miejsca, w którym ścieżka się rozwidla i nie będziemy wiedzieli, którą wybrać. Na rozstaju będzie stał milczący mnich, który może wykonać tylko jeden gest: w lewo, albo w prawo. Nic więcej. Trzeba będzie mu jednak zadać pytanie, jedno pytanie. Jakie?


12 komentarzy:

 1. No tak... Po co pytać innych skoro prawdopodobieństwo, że podadzą nam prawdziwą odpowiedź jest równe temu, że znajdziemy ją sami. Jesteśmy pytaniem, życie jest odpowiedzią... Nie, to chyba wersja optymistyczna. Większość z nas czeka na pytania z zewnątrz, przeżywa życie formułując jakieś wypełniacze i uspokajacze. Nie jestem tylko pewna, czy zadając pytania nawet bardzo mądre czy trafne stajemy bliżej cennych odpowiedzi (oświecenie?)...

  K.
  OdpowiedzUsuń
 2. ha,ha ,ha ha ha - świetne!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. i "kto ty jest ""mnichem""" Tośmy sobie pogadali-dzięki za "rozmowę"sprawiłeś mi dużą przyjemność

  OdpowiedzUsuń
 4. i teraz ubieraj myśl w "piórka". Kto to zrozumie? i po co ? Nie zmieniajmy tego co jest. (dziwne ,że program działa normalnie)

  OdpowiedzUsuń
 5. dzień dobry albo noc(?) Kasiu . Cieszę się ,że,tu jesteś. Skoro jesteś to Cię kocham. (proszę wybaczyć żart).

  OdpowiedzUsuń
 6. .......jak się stoi na rozdrożu i nie zadaje się pytania...tylko czeka się aż ten co doznał oświecenia będzie wracał .....
  Grażyna

  OdpowiedzUsuń
 7. ... będzie wracał? ale czy będzie wracał? To jest bardzo ważne pytanie: czy ten kto zbawił siebie wróci, żeby pomóc innym, tym którzy dopiero idą po ścieżce. Jeśli nie, to możemy na tych rozstajach stać baaardzo długo. Kto z nas by wrócił, żeby pomóc innym?

  OdpowiedzUsuń
 8. Panie Marku, już dawno próbowałam zadać Wam to pytanie - w moim poczuciu oświecenie to oddalenie od świata takim jaki jest w rutynowym, społecznie wdrukowanym rozumieniu (odczuciu?). A to oznacza, że jeśli doznasz oświecenia nikomu nie przekażesz tego czym ono jest. Każdy ma swoją drogę, nie wierzę w mnichów na rozstajach dróg, a zadawanie im pytań wydaje mi się czynnością lekkomyślną lub chociażby bezużyteczną... Tak, wiem - można dawać wędkę, nie rybę... Ale jeden dozna oświecenia wyciągając swoją zdobycz na haczyku, inny odganiając wędką muchy (jakkolwiek absurdalna jest to czynność...). Rozmowa z drugim człowiekiem, czyli ustalanie obustronnie strawnych sensów, może być elementem Twojej drogi, ale nie będzie elementem drogi Twojego rozmówcy. Lubimy mieć mentorów, lubimy mieć poczucie, że ktoś może nas poprowadzić, a co więcej wie, że jest cel i on zna do niego drogę. To dla mnie klasyczny egzystencjalny uspokajacz. Chyba wolę do nikogo się nie wracać i nie wmawiać mu, że wiem od niego lepiej... [no chyba, że potrzebuje kromki chleba, ale tutaj mam pewność, że ona sama w sobie go nie oświeci...]

  K.

  P.S. Czy to ja zostałam mianowana "Kasią"??? Wiem - naiwne pytanie (lub wyraz egocentryzmu) - ale ciekawa jestem tej historii...

  OdpowiedzUsuń
 9. .....czy wróci,czy nie samo czekanie już jest w pewnym sensie drogą i może wtedy doznam oświecenia, a jeżeli nie,to....jeżeli będzie wracał,to ja będę wiedziała ,która droga jest tą właściwą..i nie muszę zadawać mnichowi żadnych pytań...on wcale nie wraca żeby pomóc innym ,chce sprawdzić czy to co zrozumiał ma sens i sprawdza się w życiu.....
  nikomu nie można narzucić drogi,czasem ta kromka chleba może być katalizatorem...
  Grażyna

  OdpowiedzUsuń
 10. zgadzam się zupełnie. Wszelkie "oświecenia" czy jak je nazwiemy i jak rozumiemy to sprawa indywidualna, nieprzekazywalna, pozawerbalna. Może dlatego te idee mają często złą opinię, są uważane za egocentryzm, narcyzm, ksobność, itd. To jest ścieżka którą idziemy w pojedynkę, nikt inny nie może iść obok: nie zmieści się. Wobec tego wszelkie zastępowanie innych, mentorowanie, "mistrzowanie" jest tu absurdem, to u mnie zawsze wywoływało ciarki i zgrozę. Tę historyjkę o mnichu to umieściłem bardziej dla rozrywki umysłowej (chodzi o to pytanie) a nie jako "przypowieść" z głębszym sensem, no ale może i taki jest...
  Co do "Kasi" to też mnie to rozbawiło. Taka ciekawostka: nie można być "nikim", co to znaczy K.?! Trzeba być Kasią, Krysią, Karoliną, Klementyną... ale nie K.! Tego nikt nie zniesie. (oczywiście tylko my wiemy, że nie jest Pani żadną K., ale naprawdę Józefem K. Ha ha, nikt się nie domyśla. Ja nic nie chlapnę. Zostańmy już przy K. :))

  OdpowiedzUsuń
 11. trzeba chyba poszukać kija i przyp.... nie w plecy , ale w szanowną końcówkę (czytaj głowę). Gwarantuję doznanie jasności, (czytaj gwiazdek), a nie jakiegoś tam satori czy oświecenia. A może będziemy liczyć ilość duchów na główce szpilki?- ale po co, to już było i jest w książkach . Pozdrowienia dla Krysi. ... ...

  OdpowiedzUsuń
 12. ...ach teraz rozumię,Jurek na początku podpisywał się "#" a teraz się wcale nie "podpisuje" czyżby doznał oświecenia !!??!!
  Grażyna

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.