wtorek, 23 sierpnia 2011

Technika życia            Jesteśmy źródłem energii, umiejscowionym GDZIEŚ w przestrzeni, pośród różnych form. Istotą energii jest działanie, wytwarzanie czegoś, więc bezustannie robimy COŚ, często myśląc przy tym JAK to robić. Poza tym mamy jeszcze świadomość, która wytwarza pytania DLACZEGO?
            Pytamy dlaczego to coś, i dlaczego tak? Jeśli robiąc coś potrafimy odpowiedzieć na pytanie "dlaczego to", a potem na pytanie "dlaczego tak", jesteśmy ludźmi. Jesteśmy świadomi. Jeśli na te pytania nie umiemy odpowiedzieć, lepiej nie róbmy nic. Pytajmy dalej: dlaczego? Wtedy będziemy ludźmi. Człowiek: istota pytająca dlaczego? Szukająca uzasadnień. Racji.
            Kiedy już odpowiemy na pytania dlaczego?, kiedy znajdziemy racje i uzasadnienia, zdarza się rzecz dziwna. Te nasze racje zmieniają świat w którym jesteśmy, przekształcają nasze GDZIE. Jesteśmy już gdzie indziej, pośród innych form. Świat mógł się zmienić jak w kalejdoskopie. Zmieniają go nasze wyjaśnienia. A w tym innym, zmienionym świecie znów pojawiają się pytania co i jak? Znów pytamy dlaczego? I tak się to dzieje.
           Co?
 Jak?
 Dlaczego to?
 Dlaczego tak?
Powtarzać według uznania.
            Oto najkrócej technika życia ludzkiego.

            ***

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.