czwartek, 11 marca 2010

@ MYŚL DNIA. Rzeczywistość jest bardzo prosta. To słowa ją komplikują.

3 komentarze:

  1. "Wszystko, co ludzie robią, wiedzą lub czego doświadczają, może mieć sens tylko na tyle, na ile można o tym mówić" (H.Arendt) - ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie się to kojarzy ze słowami Wittgensteina, (jeśli dobrze pamiętam): "o czym nie można mówić, o tym należy milczeć". A jeśli nie możemy - albo nie umiemy - o czymś mówić - to czy to nie istnieje? Pytam poważnie, to czego nie możemy wyrazić słowami to co? czy to istnieje? Są tacy, którzy tu powiedzieliby, że tylko to istnieje. Znowu te cholerne filozoficzne problemy ;). Dziękuję za stymulant umysłowy. W końcu o to mi chodzi.

    OdpowiedzUsuń
  3. swoją drogą lubię ten cytat, jest tak konkretnie irytujący. czasami wygląda mi na to, że to w milczeniu jest większe skomplikowanie rzeczywistości. z drugiej strony jest jeszcze ten zabawny przymus zrozumienia, a z trzeciej (pewnie i z czwartej) cóż jak nie język. i możnaby go pewnie rodzielić - na język będący narzędziem i na język, który tylko czasami staje się nam dostępny... no tak, to te cholerne filozoficzne/parafilozoficzne problemy. z mojej strony równięż dziękuję za impuls do zastanowienia - pochodzę sobie z tym;)

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.