wtorek, 8 grudnia 2009

Święto zmarłych idei

Publikuję tego posta dopiero teraz, ale piszę tekst w tak zwane Święto Zmarłych, nasz polski Halloween. Ma to być w założeniu, święto ludzi którzy umarli, święto pamięci o nich. Pomyślałem, że tak samo jak miliardy ludzi, umierają też idee. Idee może nie umierają (mam nadzieję) tak jak ludzie. Nie cierpią, nie muszą umierać w szpitalach, nie boją się śmierci. Ale odchodzą, znikają. Znikają słowa, pojęcia, książki, teorie, filozofie, bogowie, mity.
            Nie myślę o rzeczach ale o ideach, koncepcjach rzeczy. Na przykład gęsie pióro, telegraf żyły dość długo, pociąg parowy też, ale już takie idee jak faks czy pager zmarły bardzo młodo i dziś tylko niektórzy wspominają je z rozrzewnieniem….). Gdyby rzeczywiście umierały tylko idee takich drobnych w końcu rzeczy. Są inne przykłady, naprawdę robiące wrażenie. Przeczytałem kiedyś artykuł o historii religii. Jeszcze przed czytaniem zauważyłem długą (chyba z 80 słów) listę dziwnych imion. Po przeczytaniu okazało się, że są to imiona bogów. Różnych bogów z całego świata, z wielu czasów i epok. Wspólną cechą tych bogów jest to, że oni już nie istnieją. Kiedyś panowali, budzili lęk, trwogę. Zniknęli. Biedni bogowie, tak krótko żyją. Jak długo żyje przeciętny bóg? Kilkaset lat? Trzy tysiące? To i tak długo w porównaniu z ideami, które czasem żyją krótko jak motyle.
            Ci bogowie kiedyś władali wszystkim, składano im ofiary z tysięcy ludzi, jak w krainie Majów. Odeszli (bogowie, nie ich ofiary) w zapomnienie. Jaka szkoda. Jakie to smutne. Wspomnijmy tych wspaniałych bogów.
            Friedrich Nietzsche pierwszy powiedział że bóg umarł. Zaraz, jeden bóg?! Pomarło ich mnóstwo, może tysiące, marli jak muchy. Poczciwy Friedrich powiedział tylko jakiś banał. W końcu sam umarł, jak my wszyscy. I wszyscy ci bogowie.
            Mam prośbę. Jeśli ktoś to czyta, niech przy okazji zapali małą świeczkę za wszystkich bogów, którzy umarli. Pomódlmy się do boga, który aktualnie nami rządzi. Jego władza jest absolutna. Może wszystko. Jednak w jednym jest do nas podobny: kiedyś umrze. Jego dni są policzone. Potem zastąpi go inny bóg, i tak dalej.
            Wszystkie nasze idee przechodzą cykl życia taki jak towary na rynku.  Ludzie od marketingu doskonale to znają. Problemy i tematy którymi kiedyś żyliśmy, słowa, które kiedyś były najczęściej używane, stopniowo stają się nieważne i zanikają. Przenoszą się na cmentarz idei. Czym ten cmentarz jest? Gdzie jest? Czy martwe już idee idą do piekła? Nieba? Czyśćca? Nad tym się zastanawiam. 
            Nasze umysły stopniowo wygasają. Umierają tak jak ciała. Umierają idee, które są ich treścią. To prawa fizyki: entropia, rozpad wszystkiego, co jest pozostawione samemu sobie i pozbawione dopływu energii. Druga zasada termodynamiki. Idee to forma energii, przepływa w inne formy. Mózgi potrzebują tlenu, energii. Żeby ożywić umysły, potrzebujemy nowych idei, ciągle nowych, potrzebujemy zderzeń i eksplozji tych idei. Idee stwarzają nasz świat.  Skąd je wziąć? Czy i jak rodzą się nowe idee, jak je tworzyć? Rozmnażanie idei polega na ich łączeniu ze sobą: niekoniecznie w pary, ale w większe grupy…. To taka biologiczna ciekawostka z życia idei. Jak rozmnażają się idee.
            Czy jest jakiś ratunek przed tą entropią, wygasaniem? Rozmawiajmy, piszmy, spierajmy się, niech różne idee się spotykają, zapładniają, zmieniają, rodzą nowe. Mamy już nie tylko pióra i długopisy. Mamy świat wirtualny, który może uratować nasze idee przed śmiercią, przed wieczną zmarzliną gasnącego wszechświata. Mamy ogrom świata wirtualnego. Może prawa jakie w nim obowiązują nie są prawami fizyki? Może druga zasada termodynamiki nie obowiązuje w wirtualu? Wszystkie idee umierają. W końcu umrze też ta czy inna idea fizyki, przyjdzie nowa i stworzy świat, w którym będziemy żyli. My? Bardziej nasi potomkowie. Niech się mnożą jak idee.

            ***

4 komentarze:

 1. Bardzo podoba mi się Twoja refleksja. Porusza ona niezmiernie ciekawą i ważną kwestię. Od podstaw dziejów naszej cywilizacji - ludzkości towarzyszyły idee, pojawiały się, wędrowały, walczyły ze sobą i znikały, podobnie jak i ludzie. Można obserwować je podobnie jak obseruje się zwierzęta czy ludzi co mogłoby doprowadzić do cennych wniosków, lub napewno jakościowo alternatywnych względem takich dziedzin ich badania jak filozofia, epistemologia, czy kognitywistyka. Niektóre z idei z pewnością Tworzą grupy, podobnie jak ludzie czy zwierzęta. Są tam zachowane pewne logiczne lub semantyczne prawidłowości. Jedne idee zwalczają inne, by zająć ich miejsce i płodzić się w jaknajwiększej ilości umysłów (zasobów naturalnych idei) inne natomiast dominują technologię szeroko rozumianą. Idee podobnie kapryśne jak Ci greccy Bogowie, ludzkie często zwodnicze, często zbawienne. Aż chciało by się rzec, za Hermesem Trismegistosem od Szmaragdowej Tablicy "Jak na dole tak na górze" :)

  Uff czuję się dumnie że mogę zamieści pierwszego komentarza na tym zacnym blogu.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. ... tak jeszcze dodam wraz z drugim następującym po sobie komentarzem - można by podejrzewać, te twory ludzkiego umysłu o własną inteligencję, tą inteligibilność, która jest dość nieuchwytna jeśli faktycznie istnieje. Swoją drogą czym byłaby Idea Idei - wiecznym i nieśmiertelnym Bogiem dla samej idei?, Ich niewyczerpanym źródłem?, Człowiekiem, geniuszem? Czy może zwiastowała by jakiś kwantowy wręcz - meta poziom idei, czy też może śmierć idei?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za te komentarze. Dwa, a mnóstwo w nich inspiracji. Mnie w tym drugim poruszyło pojęcie "idea idei" - to jest dopiero idea! Co to jest? Czy to jest? Do czego to prowadzi? Widzę już w jakie przepastne problemy się pakujemy. Najlepiej jak nawiążę do tych komentarzy w osobnym poście, bo warto pomyśleć szerzej - a i też głębiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. śmierć bogów ciekawie ujął N. Gaiman w Amerykańskich bogach lecz istnieją tu zbieżności z okultystyczną teorią egregorów. Bogowie umierają gdy przestaje się w nich wierzyć. Dziś czcimy inne bóstwa: pieniądz, tv, internet, genetykę, nanotechnologię itp. wobec takiej konkurencji bogowie albo muszą odejść albo przyjąć nową formę jak np. Hermes Psychomorf, który jako bóg informacji stał się białym szumem lub bogini Eris odrodzona prometejskim promieniem dyskordianizmu ;)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.